MÖBLER / Bord / Barbord 14781102
nr 1478 1102
Josef Frank
(1885-1967), Österrike
Barbord, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2227. Mahogny, två lådor, svart skiva med sarg och mässingsstång. Beslag i mässing, på hjul. Bredd: 82 cm. Djup: 51 cm. Höjd: ca 105 cm. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard
Kondition: märken, repor, smärre slitage
Josef Frank, arkitekt och formgivare född 1885, död 1967.
måndag 4 juli 2022
kl 19:27:36
- Klassiska